top of page

Stresas ir kūnas: kaip išoriniai įvykiai daro įtaką mūsų organizmui?Kas yra stresas?


Stresas yra fiziologinė ir psichologinė reakcija į aplinką ir gyvenimo įvykius. Savaime stresas nėra nei geras nei blogas, o toks kaip mes jį suvokiame. Tam tikras įvykis vienam žmogui gali būti didelis stresas, o kitam žmogui jis nesukels jokių emocijų ar sunkumų. Pavyzdžiui, vienam žmogui kojos lūžis bus tragedija - jis jaus liūdesį ir nerimą, kadangi ilgą laiką negalės eiti į darbą ir sportuoti, o kitas žmogus į tai žiūrės kaip į galimybę susitvarkyti su iššūkiu, pasirūpinti savimi ir praleisti daugiau laiko namie.

SVARBU: Ne pats įvykis sukelia stresą, o žmogaus reakcija ir interpretacija


Kuo skiriasi eustresas, stresas ir distresas?


Galima sakyti jog eustresas, stresas ir distresas yra skirtingi streso lygiai.

Eustresas yra teigiamas stresas, kuri mūsų organizmui daugiau duoda nei iš jo atima. Toks stresas nors kelia mums iššūkį, tuo pačiu mus energizuoja ir suteikia jėgų, motyvacijos bei pasitenkinimo. Psichologinio trilerio skaitymas, siaubo filmo žiūrėjimas, laipiojimas olomis ar šokimas parašiutu yra eustreso pavyzdžiai. Kiekvienas žmogus turi skirtingą streso toleravimo ribą ir kol vienam užtenka apie nuotykius paskaityti, kitam norisi viską pačiam patirti.Stresas yra kasdienis mūsų palydovas, kuris mums padeda išgyventi. Stresas yra fiziologinis ir/ar psichologinis iššūkis reikalaujantis adaptacinių resursų, gebėjimų ir technikų. Streso reakcija yra normalus reiškinys kurio negalime išvengti. Jeigu mūsų protėviai nebūtų jautę streso, jie nebūtų išgyvenę tiek, kad susilauktų palikuonių. Mes esame palikuoniai tų protėvių, kurie turėjo gerai išlavintą streso atsaką. Noras gerai pasirodyti darbe yra stresorius, kuris padeda mus pasitempti ir darbus atlikti gerai, tam, kad būtume užtikrinti dėl savo ateities. Baimė susirgti yra stresorius nuvedantis mus pas daktarą kartą į metus, kad apsisaugotume nuo ligos. Taigi, stresas yra iššūkis, su kuriuo susitvarkyti mes turime pakankamai resursų.


Distresas yra normalias adaptacines žmogaus galimybes viršijantis stresas. Stresas virsta distresu kai dėl kažkokių priežasčių mes nebesugebame prisitaikyti prie aplinkos iššūkių. Dažiausiai normalus stresas tampa distresu kai mes esame fiziškai ir emociškai pavargę ir stokojame vidinių ir išorinių resursų susitvarkyti su iššūkiais. Nors vieni žmonės turi didesnes tvarkymosi su stresu galimybes genetiškai, daugiausiai tvarkymosi su problemomis strategijų išmokstame vaikystėje kai formuojasi mūsų charakteris. Streso įveikos strategijų galime mokytis ir suaugusiame amžiuje taip plėsdami savo galimybių ribas ir versdami distresą tik dar vienu įveikiamu iššūkiu.


Kuo skiriasi fiziologinis ir psichologinis stresas?


Žmogaus, kaip ir bet kurio kito žinduolio, organizmas yra sutvertas geriausiai susitvarkyti su ūmiu stresu. Mūsų fiziologinis streso atsakas yra skirtas greitai sureaguoti, mobilizuoti resursus, tam kad galėtume nukauti priešą ir pabėgus iš grėsmingos situacijos greitai atgauti resursus iki kitos grėsmingos situacijos. Nors mūsų protėviai pakliūdavo į gyvybės ir mirties situacijas dažnai, jos nevykdavo kasdieną.Žmogui tampant vis protingesniu ir keičiantis jo gyvenimo aplinkybėms gyvybės ir mirties situacijų mažėjo. Mus vis rečiau vydavosi mamutas ar puldavo svetima gentis. Nors aplinkybės keitėsi, mūsų fiziologinis streso atsakas liko nepakitęs. Šiandien evoliuciniu streso atsaku mes dažniausiai reaguojame ne į realią fizinę grėsmę keliančias situacijas, bet į psichologinius stresorius. Kasdien "įjungiame" organizmo resursus eikvojantį streso atsaką dėl psichologinių priežasčių. Nors streso reakcija ir toliau atlieka tą pačią funkciją - padeda mums išgyventi, nuolatinis jos aktyvavimas žaloja organizmą ir mus susargdina psichinėmis ir fiziologinėmis ligomis.