top of page

Mažiau tablečių, daugiau įgūdžių: Kaip susigyventi su galvos skausmais



Spaudžia, duria, maudžia, dilgčioja, ūžia - kankinantys pojūčiai kurie atrodo atsiranda lyg iš niekur nieko. Lyg koks blogietis trolis skausmas užsiropščia ant pečių, kyla sprandu, pradeda badyti akis, kol užsikaria ant pakaušio ir pradeda gręžti grąžtu, daužyti kuoka, spausti presu. Atrodo lyg galvos skausmų negali numatyti, užkirsti jiems kelio, ar juos suvaldyti. Esi priklausoma auka, ir geriausia ką gali padaryti - būti visada pasiruošusi. Darbus susiplanuoji į ateitį, nepasilieki svarbaus darbo paskutinei dienai, nes niekada nežinai kada užeis skausmas. Važiuojant į kelionę pirmiausia į lagaminą susikrauni ne dantų šepetėlį, kvepalus, suknelę, knygą, ar feną bet užsitikrini, kad esi apsirūpinusi "ibuprofenu" ar kokiu kitu "ibu-kuonors". Kai suvoki jog šį mėnesį galvą skaudėjo daugiau dienų negu neskaudėjo apima neviltis. Pasijunti vienas, pasimetęs, nesuprastas ir neįgalus kąnors keisti.


Huffington post dienraštis paprašė savo Facebook paskyros lankytojų apibūdinti fizinius pojūčius susijusius su galvos skausmais ir parašė iliustruotą straipsnį puikiai perteikiantį šių skausmų "įvairovę". Štai keletas išraiškingų skaitytojų pavyzdžių atspindinčių sunkiai pakeliamus skausmus:


"Lyg mano smegenys būtų gręžiamas skuduras".


"Lyg karšta ir buka vinis būtų kalama man į dešinę galvos pusę virš smilkinio".


"Lyg kažkas spaustų uždėjęs boulingo kamuolį man ant akių".


Geriau skaudėtų betkas kitas - skrandis, ranka, koja, tik ne galva. Galvos skausmai dažnai padaro žmogų nėįgalų. Akys bijo šviesos, ausys bijo garso, betkoks staigesnis judesys skausmą paaštrina. Negali nei kalbėti, nei judėti, nenori valgyti, ištinsti, išbąli, pažaliuoji.... apie darbą nėra jokios kalbos. Atrodo niekas nedžiugina, kiekviena minutė išsitęsia, gyvenimas sustoga, turi tik vieną tikslą - kuo greičiau išgerti vaistų ir pasiekti lovą. Kartas nuo karto išgirsti mitų ir legendų apie žmones kuriems niekada gyvenime nėra skaudėjusi galva, patyliukas tokiems laimės kūdikiams pavydi ir galvoji, kad už tokią palaimą parduotum pačiam velniui sielą.


Skausmas + mintys = kentėjimas. Galvos skausmas tai ne paprastas skausmas, tai skausmas pakeltas kvadratu, tai lyg emocinis, fizinis ir psichologinis viso kūno užpuolimas. Galvos skausmas dažnai virsta emocinė kančia kylančia iš eilės automatinių minčių klausimų pavidalu, kuriems atsakymų nėra. Ir vėl?! Kodėl man? Kodėl būtent dabar? Kiek tai tęsis?! Kas man yra? Už ką aš šito nusipelniau? Kaip man dirbti, mokytis, funkcionuoti? Gal man auglys? Nusikankinę šiais ir panašiais klausimais pamažu, anksčiau ar vėliau, užmingame. Jei mums pasiseka tai ne daugiadienis migrenos priepolis, nevemiame apsikabinę tualeto, vaistai sumažina skausmą bent iš dalies, atsibudus suvokiame jog skausmas nuslūgęs, pasijaučiame lyg Kalėdų rytą.


Labai dažnas galvos skausmų gydymo kelias prasideda nuo fizinės skausmo priežasties ieškojimo. Kreipiamės į šeimos daktarą, neurologą, atliekame kraujagyslių tyrimus, galvos skenavimą ir tt. Išsiaiškiname, kad kraujagyslių praeinamumas geras, jokio auglio nėra, jokių struktūrinių pažeidimų nerasta. Jausmai ambivaltentiški - iš vienos pusės radus kažkokią organinę problemą atsirastų aiškumas ir aiškus gydymas, iš kitos pusės tai būtų labai baisu. Išbandome įvairiausius nuskausminančius vaistus, vitaminą B, mažas antidepresantų dozes - įvairius medikamentinius gydymus. Šie būdai dažnai problemos neišsprendžia, užima mūsų laiką, naudoja finansinius resursus, ir suteikia vilties tik tam kad vėl ją atimtų. Po šio tournée po klinikas ir tyrimų kabinetus jaučiamės neišgirsti, nesuprasti, nusivylę ir su neišspręsta problema. Smegenys sugeneruoja dar vieną kankinantį retorinį klausimą: Nejaugi medicina tokia pat bejėgė kaip ir aš, viską išbandžiau, ką dabar daryti?!


Dažnai galvos skausmų gydymas vaistais neveikia dėl to, jog piežastis yra ne organinė, bet emocinė. Labai didelė galvos skausmų dalis kyla dėl reakcijos į stresą, kuri nėra kažokia neaiški ore kabanti būklė. Priešingai - tai labai aiškūs ir logiški procesai vykstantys mūsų kūne nuo galvos iki kojų. Didelės apimties tyrimas aliktas 2005 metais tiriantis streso įtaką galvos skausmams lygino žmones patiriančius galvos skausmus su tais kurie jų nepatiria. Tyrimas parodė jog abi žmonių grupės patiria tiek pat stresą keliančių gyvenimo įvykių, tačiau žmonės patiriantys galvos skausmus vertina stresą keliančius įvykius labiau neigiamai ir renkasi labiau disfunkciškas ir neefektyvias tvarkymosi su stresu strategijas, tokias kaip vengimas ar savęs kaltinimas (Holm, Holroyd, Hursey, & Penzien, 2005). Taip pat, žmonės kenčiantys nuo galvos skausmų labiau linkę stresines situacijas vertinti neigiamai ir save matyti kaip negalinčius kontoliuoti įvykių. Kitas tyrimas atliktas 2013 metais teigia jog lyginant su kontroline sveikų žmonių grupe, kenčiantys nuo galvos skausmų žmonės turi žymiai mažiau problemų sprendimo įgūdžių (Eskin, Akyol, Çelik, & Gültekin, 2013). Iš šių ir kitų panašių tyrimų galima daryti išvadą jog galvos skausmų gydymas turėtų akcentuotis į darbą su reakcija į stresą ir efektyvių streso valdymo įgūdžių lavinimu.


Pirmiausias žingsnis bektokio negalavimo gydymui yra savistaba ir duomenų rinkimas. Užsivedame žurnalą ir kaip mokslininkai pradedame rinkti informaciją apie tai kokie veiksniai iššaukia ar blogina galvos skausmus. Kai turime susirinkę informaciją apie skausmus sukeliančius, įtakojančius ir palaikančius veiksnius, bei neveikiančias tvarkymosi strategijas, galime ieškoti ir išbandyti naujus tvarkymosi su stresu ir galvos skausmais būdus.


Yra daugybė technikų kurias galima taikyti kaip prevenciją ir kaip tvarkymasį su galvos skausmu. Pagrinde galvos skausmų prevencija ir gydymas susideda iš elgesinių ir kognityvinių (mąstymo) technikų. Labai svarbu išbandyti daug variantų, juos taikyti nuosekliai kažkurį laiką ir išsirinkti tuos, kurie labiausiai tinka asmeniškai. Žemiau pateikiu keletą įrankių kuriuos galima išbandyti stebint pokyčius galvos skaudėjimo dienoraštyje:

  • Veiklų planavimas popieriniame ar elektroniniame kalendoriuje. Kai užsirašome darbus, susitikimus, gimtadienius, pirkinius ir tt. mums jų nebereikia nešiotis atmintyje, stengtis atsiminti ir nerimauti. Taip atsilaisvina mūsų atmintis ir nusiima didelė dalis emocinio krūvio, nes mums nebereikia nuolat galvoti apie kažką kad nepamirštume ar blogai jaustis kai/jei pamirštame;

  • Dienotvarkės planavimas ir laikymasis. Susiplanuojame tiek darbus tiek laisvalaikį savaitę į priekį, geriausiai kaip išeina. Laiku keliamės, dirbame, ilsimės, valgome, einame miegoti;

  • Miego higienos laikymasis. Kasdieną keliamės ir einame miegoti tuo pačiu metu, nepriklausomai nuo to kiek miegojome naktį; pasirūpiname, kad miegas būtų patogus - nebūtų šviesos, triukšmo, būtų tinkama temperatūra; prieš miegą gausiai nevalgome ir negeriame; ribojame stimuliuojančių gėrimų ir nikotino suvartojimą; prieš miegą vengiame alkoholio (iš pažiūros atrodo lyg alkoholis padeda užmigti, tačiau jis trugdo organizmui ir smegenims miegoti kokybiškai); nesnaudžiame dieną, prieš miegą neplanuojame, nesprendžiame problemų, apraminame ir paruošiame smegenis ir kūną susikurtais miego ritualais (prausimasis, dantų valymasis, atpalaidavimo pratimai, pižamos apsirengimas ir